Aktualności

Progi opadające - tam, gdzie potrzebny jest komfort

Przewiń stronę

W swym klasycznym kształcie drzwi pozostają niemal niezmienione od stuleci. Obecne dziś rozwiązania poprawiają znacząco ich właściwości użytkowe, dostosowując ich wygląd do panujących trendów. Mnogość rozwiązań na rynku oferuje szeroki wachlarz możliwości, pozwalający spełnić wszelkie, często bardzo surowe wymagania, jak również indywidualne potrzeby czy preferencje użytkowników.

Współcześnie bardzo ważnymi kryteriami przy wyborze drzwi są ich właściwości termoizolacyjne oraz szczelność. Jednym z największych wyzwań producentów podczas konstruowania drzwi jest ich doszczelnienie w dolnej części skrzydła oraz w okolicach progu. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy tworzymy tzw. drzwi bezprogowe. Wówczas skrzydło pozostaje kilka milimetrów powyżej posadzki, co rodzi obawy o niedoszczelnienie tej przestrzeni.

Jednocześnie drzwi bezprogowe to rozwiązanie atrakcyjne dla wielu klientów – komfortowe i bezpieczne. Idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ważna jest wygoda, a więc w naszych domach, szkołach, przedszkolach, a także tam, gdzie przebywają osoby starsze i mające trudności w poruszaniu się np. w szpitalach, czy w domach opieki.

Na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na doszczelnienie drzwi nawet w takich przypadkach.

 

Automatyczny próg opadający – zasada działania

Jednym z przychodzących z pomocą rozwiązań są automatyczne progi opadające. Te proste urządzenia uszczelniające zostały zaprojektowane do wypełniania luki pomiędzy dolną krawędzią skrzydła drzwiowego a podłogą. Ich zastosowanie znacznie redukuje hałas, zapobiega przedostawaniu się podmuchów powietrza (przeciąg) i światła, czy utracie ciepła.

uszczelka opadające Aline Alumaster

Właściwości izolacyjne i szczelność progów opadających zapewnia ruchoma uszczelka pracująca automatycznie podczas otwierania i zamykania skrzydła. Specjalny przycisk uruchamia i zwalnia sprężyny, które poruszają silikonową uszczelką, dociskając ją do posadzki. Pozwala to na doszczelnienie drzwi, kiedy są zamknięte. Uszczelka zaś unosi się z chwilą otwarcia drzwi. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie zastosowano konwencjonalnego progu. Szczególnie poleca się je w drzwiach wewnętrznych.

 

Uszczelka opadająca – zalety rozwiązania

Progi opadające powinny mieć cechy zapewniające długi czas niezawodnej pracy oraz pozytywny wpływ na ergonomię produkcji drzwi. Progi serii A’Line, proponowane przez Alumaster Polska, spełniają ten warunek – ich wytrzymałość bezawaryjnej pracy to 1 000 000 cykli. Posiadają zakres cięcia do 20 cm (w odróżnieniu od większości dostępnych na rynku mających zakres cięcia do 10 cm), dzięki temu pozwalają producentowi drzwi na lepszą optymalizację magazynową - wydłużony zakres cięcia przekłada się na lepsze zarządzanie stanami magazynowymi.

Progi opadające A’line posiadają również mosiężny przycisk aktywacyjny oraz są wyposażone w mechanizm z dwiema sprężynami, co gwarantuje równą pracę uszczelki. Występują one w wielu wariantach kształtu i rozmiaru, dając możliwość zastosowania właściwie w każdych drzwiach, bez względu na materiał, czy technologie wykonania.

Rozwiązanie to znajduje uznanie wielu klientów w Europie i na świecie. Doskonałym przykładem kraju, w którym progi opadające są powszechnie znane i stosowane jest Belgia. W Polsce coraz większa liczba producentów (m.in. drzwi wewnętrznych) decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania. Aby móc zapewnić swoim klientom produkt o najlepszych parametrach właściwości użytkowych i jednocześnie dopasować go do jego indywidualnych potrzeb - wytwórcy poszukują wciąż nowych rozwiązań.

Progi opadające doskonale sprawdzają się tam, gdzie tradycyjne rozwiązania progowe to za mało – zapewnią komfort poruszania się w domach, szkołach i przedszkolach. Zastosowane w domach opieki i szpitalach ułatwią poruszanie się osobom starszym i o ograniczonej sprawności ruchowej. Są także idealnym rozwiązaniem w biurach i obiektach hotelowych.

Dzięki swej prostej budowie i łatwemu montażowi są niezwykle interesującą propozycją. Mogą być stosowane do drzwi wykonanych z PVC, aluminium, drewna i stali.

Warto zapamiętać, że progi opadające doskonale spełniają wymogi szczelności akustycznej, dymoszczelności, zabezpieczają przed wiatrem i przedostawaniem się do pomieszczenia kurzu oraz ułatwiają poruszanie się osób z ograniczeniami ruchu z uwagi na fakt, że nie stanowią bariery architektonicznej.

 

Progi opadające – dowiedz się więcej

Szczegółowe właściwości progów opadających z naszej oferty zostały opisane w katalogu

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą w tym zakresie poprzez nową platformę B2B.  

 

Bartosz Michalczyk, Doradca techniczno-handlowy, Alumaster Polska